План
уроку інформатики
Урок
№ 5
Клас
9
Пристрої
введення та виведення. Правила
техніки безпеки під час роботи на
комп’ютері.
Працюйте за принципом:
«При навчанні
роботи з комп’ютером нічого
не може бути
само собою зрозумілим – у
всьому треба
розібратися в деталях».
Народна
мудрість
Мета:
навчальна :
ознайомити
учнів з пристроями введення і виведення
інформації, їх призначенням,
характеристиками; розглянути
основні групи клавіш на клавіатурі, їх
призначення; ознайомитися з правилами
підготовки комп’ютера до роботи та
правилами техніки безпеки; сформувати
навички роботи з клавіатурою;
розвивальна:
розвивати
навички роботи з клавіатурою
та зорово-
моторних координацій.
виховна:
виховувати
культуру користування ПК, дисциплінованість,
серйозне ставлення до дотримання правил
техніки безпеки під час роботи на
комп’ютері.
Обладнання:
презентація
« Пристрої
введення та виведення інформації»,
таблиця «Клавіатура»,
стенд з охорони
праці, пожежної безпеки, інструкція з
безпеки життєдіяльності.
Основні
поняття: пристрої
введення інформації, пристрої виведення
інформації, групи клавіш на клавіатурі.
Тип
уроку: урок
вивчення нового навчального матеріалу
та набуття практичних знань та вмінь.
Хід
уроку
І.
Організаційний момент.
1.
Вітання з учнями.
2.
Перевірка присутніх учнів.
Актуалізація опорних
знань.
Повторимо матеріал, який вивчали
на минулому уроці.
(Проводжу фронтальне опитування)
1. Скажіть будь ласка,
з чого складається комп’ютер? Комп’ютер
складається з системного блоку, дисплея,
клавіатури і мишки.
2. А з чого складається
системний блок? Центральний
процесор, зовнішня пам’ять, внутрішня
пам’ять.
3. Що таке дисплей? Дисплей
призначений для відображення інформації
на екрані електронно-променевої трубки.
Він керується відео-контролером, який
знаходиться в системному блоці.
4. Що таке клавіатура?
Клавіатура призначена для
введення до ПК символьної інформації
(літер, цифр, розділових знаків тощо), а
також для управління роботою ПК. Для
кожного символу виділяється клавіша,
натискуючи на яку ми і вводимо код
символу в ПК.
5. Що таке миша? Миша
– ручний маніпулятор, призначений для
швидкого переміщення курсору в задану
точку екрана і для виконання інших дій.
Миша – це пристрій з двома або трьома
кнопками.
6. Що таке
процесор? Процесор – це
основна мікросхема комп’ютера, в якій
проходять всі обчислення.
ІІ.
Мотивація
навчальної діяльності.
Прочитайте слова епіграфу до
уроку. Як би ви пояснили їх?
До
основних пристроїв ПК відносять пристрої
введення – виведення інформації.
Опанування роботою комп’ютера починають
з вивчення головного пристрою введення
інформації – клавіатури. 100% користувачів
ПК зобов’язані вміти користуватися
пристроями введення інформації. Що ж
це за пристрої? Думаю, що в кінці уроку
ви зможете відповісти на всі питання,
які стосуються пристроїв введення і
виведення інформації та набудете
практичних навичок роботи з клавіатурою.
Будь-яка діяльність для людини має бути
безпечною. Тому, продовжуючи вивчення
шкільного предмету – інформатики, ми
також повторимо інструкцію з правил
безпечної роботи за комп’ютером.
ІІІ.
Оголошення
теми, мети уроку.
На
сьогоднішньому уроці ми більш детально
ознайомимось з пристроями введення і
виведення. Отже, запишіть тему «Пристрої
введення та виведення інформації.
ІV.
Сприйняття нового матеріалу. (
Розповідь вчителя. Демонстрація
презентації «Пристрої введення та
виведення інформації», таблиці
«Клавіатура).
Перейдемо до розгляду нашого
першого питання комп’ютер як і людина,
має органи з допомогою яких він може
сприймати інформацію. Такими органами
є пристрої введення та виведення.
Пристрої введення перетворюють різні
види інформації в електричні сигнали,
які мають два значення, тобто перекладання
на мову комп’ютера. Різноманітні
пристрої введення визначаються видами
інформації, яку необхідно вивести.
Давайте запишемо:
Пристрої введення
– це пристрої перетворення
інформації з форми зрозумілої
людині, в форму зрозумілу
комп’ютеру.
Клавіатура
– це клавішний пристрій управління
персональним комп’ютером. Служить для
введення алфавітно-цифрових знакових
даних, а також команд управління.
Комбінація монітора
і клавіатури забезпечує простий інтерфейс
користувача. З допомогою клавіатури
управляють комп’ютерною системою, а з
допомогою монітора
одержують від неї відзив.
Місце введення
інформації на екрані одержують спеціальним
значком, який називається курсор. Вигляд
курсору може бути різноманітним, частіше
всього це рисочка або прямокутник.
Принцип дії.
Клавіатура відноситься до стандартних
засобів ПК. Її основні функції потребують
підтримки спеціальних системних програм
(драйверів). Необхідне ПЗ для початку
роботи з комп’ютером вже є в мікросхемі.
ПЗП в складі базової системи введення
– виведення (BIOS), і тому комп’ютер
реагує на натиснення клавіш зразу після
ввімкнення.
Склад клавіатури.
Стандартна клавіатура має більш 100
клавіш, функціонально розділених на
декілька груп.
1. Група алфавітно-цифрових
клавіш – призначена для знакової
інформації і команд, набираючи по буквам.
Кожна клавіші може працювати в декількох
режимах(регістрах) і відповідно, може
використовуватися для введення декількох
символів. Для різних мов існують різні
схеми закріплення символів національних
алфавітів за конкретними алфавітно-цифровими
клавішами. Такі схеми називаються
розкладками клавіатури.
2. Група функціональних
клавіш включає в себе 12 клавіш (від F1 до
F2), розміщені в верхній частині клавіатури.
Їх призначення залежить від використовуючого
середовища.
3. Службові клавіші.
Розміщені рядом з клавішами
алфавітно-цифрової групи. Давайте
запишемо призначення для деяких клавіш:
Enter – введення набраної команди, Esc –
відміна деякої дії, Tab – встановлення
курсору на визначену позицію, Caps Lock –
фіксація режимів введення прописних
букв, Shift, Ctrl, Alt – самостійно дії не
мають, діють при одночасному натисканні
з буквами або управляючими клавішами,
Backspace – знищення символу з ліва від
курсору, Delete – знищення даного символу,
Ins – включення режиму вставки або зміни
символів, Num Lock – переключення режиму
роботи малої цифри клавіатури, Print Screen
– друк екрану.
4. Поле шляхом управління
курсором. – для переміщення курсору на
екрані монітора.
5. Поле клавіш малої
цифрової клавіатури може робити в двох
режимах, в залежності від стану індикатора
Num Lock який включається клавішею (Num Lock).
При включені індикатора Num Lock забезпечується
бистре і зручне введення цифр, а також
дублюється функціонування поля управління
курсором і поля курсорних клавіш.
"Миша” – це
пристрій введення, який заміняє багато
функцій клавіш.
Переміщення миші
викликає відповідні переміщення курсору
на екрані дисплея. Переміщення
миші по рівній поверхні приводить до
обертання в середині неї шарика, що
викликає відповідне переміщення курсору
на екрані монітора.
Маніпулятор "миша” змонтований
в 1964 р., зараз має декілька
різновидностей. Оптично механічна
миша – найбільш поширений вид цього
маніпулятора. Вона має механічний
контакт з поверхнею спеціального килимка
на столі завдяки тяжкому обумовленому
шарику, який притискується до поверхні
рамками. Рамки мають осі обертання по
взаємно перпендикулярних площинах.
Оптична миша – не використовує
механічного контакту з поверхнею, а
ставиться на спеціальний планшет.
Поверхня якого окрита дуже мілкою сіткою
перпендикулярних ліній, нанесених на
світло відбиваючу поверхню. Безпровідкова
миша приєднується до комп’ютера через
інтегрований приймач і від традиційної
миші не відрізняється.
Трекбол, або шариковий маніпулятор
- нагадує перевернуту
мишу. Трекбол -
це пристрій введення, виконує функції,
аналогічні миші, на відміну від якої в
русі знаходиться не корпус, а тільки
його шарик. В трекболі шарик рухають
рукою. Джостик, або ручне управління,
був розроблений спеціально для ігор.
Так як миша і трекбол, він дозволяє
переміщуватись курсору або графічному
об’єкту по екрану монітора. Джостик
представляє собою рукоятку, яка
відхиляється в усі сторони, декілька
планок на великій панелі для виконання
простих дій. Давайте запишемо.
Миша, трекбол і джостик називають
ручними маніпуляторами. До пристроїв
введення також відносять світлове перо,
яке схоже на звичайний олівець. Якщо
переміщувати по екрану саме перо, можна
малювати або писати на екрані, як листку
паперу. Світове перо використовується
для введення інформації в самих маленьких
ПК.
Сканери
— це пристрої, які дозволяють вводити
в комп'ютер зображення з паперу або
іншої плоскої поверхні. Сканери
відрізняються один від одного роздільною
здатністю та кількістю сприйманих
кольорів або відтінків сірого кольору.
За допомогою системи оптичного
розпізнавання символів комп'ютер може
розпізнавати текст у введеній картинці,
це дозволяє швидко вводити в комп'ютер
надрукований (а інколи і рукописний)
текст.
Ручний сканер
зручно використовувати для сканування
невеликих зображень, тому
що ширина ручного сканера не перевищує
10 см. Для введення зображення сканер
пере¬міщують рукою по поверхні, яку
треба сканувати.
Планшетний сканер
дозволяє вводити в комп'ютер зображення
великого формату, не тільки
окремі аркуші, але і сторінки книг і
журналів.
Протяжний сканер дозволяє
працювати тільки з окремими аркушами.
При протягуванні аркуша через пристрій
виконується його сканування.
Барабанні сканери
призначені для введення зображень з
фотоплівок. Проекційні
сканери слугують для введення проекцій
тривимірних об'єктів.
Мікрофон. З допомогою мікрофона
людина вводить в комп’ютер безпосередньо
звукову інформацію, звільняючись від
стомлюючого ручного введення. Говорити
легше і скоріше, ніж набирати текст на
клавіатурі. Так, наприклад, звукова
інформація може бути перетворена в
друкуючий текст і збережена на
диску. Розглянемо друге питання нашого
плану.
Пристрої виведення.
До пристроїв виведення
належать пристрої перетворення вихідної
інформації з форми зрозумілої комп’ютеру,
в форму, зрозумілу людині. З допомогою
пристроїв введення інформації користувач
ПК контролює і введення даних, і
результатів обробки інформації.
Розглянемо найбільш
поширені пристрої виведення.
Монітор –
пристрій візуального представлення
даних. Монітор – необхідна частина
для будь-якого комп’ютера і є головним
пристроєм виведення. Його основними
параметрами є: розмір, максимальна
частота регенерації зображення, класу
захисту.
На екрані сучасного
дисплея відображається текстова і
графічна інформація, анімаційні і
відеофільми. Сучасні
монітори мають багатокольорову палітру.
На зображення тексту, малюнків, креслення
на екрані монітора не є документами, їх
не можна взяти в руки і покласти в папку,
тому їх називають – не документовані
копії.
Принтер -
друкуючий пристрій, призначений для
виведення текстової інформації на
папір, тобто для одержання документованої
копії.
Більшість
принтерів дозволяють роздруковувати
чорно-білі малюнки і графіки, а деякі з
них кольорові. Існують різні принтери,
які відрізняються один від одного якістю
друку, продуктивністю, і, відповідно,
вартістю.
По принципу дії розрізняють
матричні, лазерні, світло-діодні,
струменеві. Матричні принтери – дані
виводяться на папір в вигляді відтиску,
який утворюється через фарбуючи стрічку.
Якість друку напряму залежить від
кількості голок в друкуючій головці.
Найбільш поширені 9 – головкові 1 24 –
головкові матричні принтери.
Лазерні принтери. Вони відрізняються
великою швидкістю друку. Як і в матричних
принтерах, результуюче зображення
формується з окремих точок. Основна
перевага лазерних принтерів заклечається
в можливості одержання високоякісного
друку.
Світло діодні принтери. Різниця
– джерелом світла є не лазерна головка,
а лінійка світло діодів. Оскільки ця
лінійка розміщена по всій ширині
друкуючої сторінки, відпадає необхідність
в механізмі формування горизонтальної
розкрути і вся конструкція одержує
простіше, надійніша і дешевша.
Струйні принтери. Зображення на
папері формується з п’ятен, які
утворюються при попаданні капель фарби
на папір. Виведення капель фарби проходить
під тиском, який утворюється в друкуючій
головці при пароутворенні. Якість друку
зображення багато в чому залежить від
форми каплі її розміру, а також від
характеру всмоктування швидкого барвника
поверхневого паперу. В сьогоднішній
час, струменеві принтери найшли дуже
широке застосування в кольоровому
друці. Плотер виводить на папір графічні
дані – виконує якісні кольорові друкуючі
копії складних схем, графіків, креслення,
географічних і геодезичних норм,
архітектурних проектів.
Пристрої звукового виведення.
Динаміка полоски, наушники забезпечують
виведення І передачі звукової інформації.
Пристрої призначенні для передачі
даних. Модем – пристрій, призначений
для перетворення і передачі інформації
між віддаленими комп’ютерами.
Пристрої введення-виведення і
передачі інформації, пристрої організації
зовнішньої пам’яті прийнято називати
периферійними.
І останнє, дуже важливе, питання
– це техніка безпеки при
роботі з ПК. Ви повинні
знати ці правила і вони обов’язкові
для виконання. Після ознайомлення ви
розпишетесь в журналі.
Дії, що забороняються: 1.
Самостійно змінювати орієнтацію
робочого місця відносно вікон чи
світильників, що може призвести до появи
прямих та відбитих променів, порушення
норм щодо розташування сумісних
місць. 2. Відключати захисні
пристрої, родити зміни в конструкції
системи, її абстрактне забезпечення. 3.
Самостійно здійснювати ремонт
апаратури чи її технічного налагодження,
такі види робіт виконують тільки
спеціалісти з технічного обслуговування
комп’ютерів. 4. Класти
будь-які предмети, напої, малюнки на
клавіатуру, апаратуру. 5.
зберігати на робочому столі папір,
дискети, інші носії інформації, запасні
блоки, деталі, тощо, якщо вони не
використовуються при виконанні поточної
роботи. Вимоги перед
початком роботи: 1.
Оглянути загальний стан апаратури. 2.
при виявленні будь-яких несправностей
роботу не розпочинати, повідомленням
про це керівника. Вимоги
під час виконання роботи: 1.
Необхідно надійно розташувати
клавіатуру на робочому столі, не
допускаючи її кидання. Встановити її в
зручному положенні та відрегулювати
кут нахилу. 2. Не дозволяються
сторонні розмови, подразнюючі шуми.
Дії, які
забороняються: 1.
Працювати
на засобах обчислювальної техніки (ОТ),
що мають порушення цілісності корпусу
або ізоляції дротів живлення. 2.
Працювати на засадах ОТ мокрими
руками або у вологому одязі. 3.
Залишати без нагляду включене
обладнання 4. Вставати і
ходити по лабораторії, входити і виходити
з лабораторії без дозволу керівника
незалежно від часу. 5. Працювати
без належного освітлення. 6.
Працювати з дисплеєм, у якого під
час роботи з’являються не характерні
сигнали, нестабільне зображення на
екранні. 7. Доступом до роботи
на обладнанні осіб без дозволу
керівника. Вимоги безпеки
після завершення роботи: 1.
Записати у пам’ять комп’ютера файл,
що знаходиться в роботі. Вийти з програмної
оболонки. 2. Прибрати робоче
місце. Правила безпеки
в аварійних ситуаціях: 1.
При раптовому припиненні подачі
електроенергії вимкнути систему в такій
послідовності: системний блок, дисплей
периферійні пристрої. 2. При
виявленні ознак горіння вимкнути
апаратуру, знайти джерело займання,
вжити заходи, що до його ліквідації. 3.
У разі виникнення пожежі негайно
повідомити пожежну частину, вжити
необхідні заходи для евакуації людей
і приступити до гасіння пожежі засобами
пожежо гасіння. 4. При ураженні
людини електричним струмом, необхідно
швидко вимкнути струм і звільнити
потерпілого від дротів. 5. У
випадку зупинки дихання у потерпілого,
терміново викликати лікаря і негайно
приступити до здійснення штучного
дихання. IV.
Закріплення матеріалу. 1.
Давайте пригадаємо, які є групи
клавіш? (Алфавітно цифрові, функціональні,
службові, управління курсором, клавіші
малої цифрової клавіатури.) 2.
Що таке миша? Мишка – це пристрій
введення, який заміняє багато функцій
клавіш. 3. Що ми відносимо до
ручних маніпуляторів? Миша, трекбол і
джостик. 4. Які є типи принтерів?
(Матричні, лазерні, світлодіодні,
струменеві.) 5. Давайте
згадаємо основні правила безпеки? VІІ.
Домашнє завдання.
Прочитати
§2.2 підручника
« Й.Я.Ривкінд та ін.. Інформатика.9
клас»,
вивчити основні поняття.
Підсумок уроку.
Отже, на цьому уроці
ми з вами дізналися, про пристрої введення
та виведення.
Можливо. Вам щось було
незрозуміло, то задавайте питання.
Якщо запитань немає,
тоді дякую за увагу.
Урок завершено. До
побачення.
|